TJ ČZ Strakonice - TJ Lokomotiva ČB A 2:3 (-23,14,10,-27,-14)

Z Volejbal Strakonice

Poslední lednový den, chvilku před půl osmou večer, se chystal ve Strakonicích velký zápas, v němž chtěli volejbalisté TJ ČZ moc uspět. Do jejich haly totiž přijel soupeř, se kterým tuto sezónu zahajovali a hned na úvod dostali tzv. „výprask 0:3“. Zároveň je tento tým po polovině, po polovině odehraných utkání lídrem soutěže s jedinou prohrou. Jedná se o TJ Lokomotiva České Budějovice.

Ještě před zahájením zápasu představili hráči Strakonic nová trička, která nechali, díky sponzorům, vyrobit pro všechny členy volejbalového oddílu TJ ČZ Strakonice, především ale pro své kolektivy mladých volejbalistů a volejbalistek.

Do vlastní zápasu nastoupily oba týmy bez možnosti střídání hráčů z lavičky. Domácí tým měl navíc pouze k dispozici libero, kterého hrál Honza Pňáček. Na postu univerzála musel nastoupit Adam Kalbáč. Utkání zahájili hosté svým servisem, kterým hned nadělali domácím problémy a vytvořili si náskok 4:0. Poté se však hra vyrovnala a brzy bylo srovnáno i skóre. Napínavá bitva o každý míč probíhala na hřišti. Hosté tlačili svoji obranou a v útoku využívali zejména univerzála Pražáka, se kterým se domácí dlouho nedokázali vypořádat. Sami ovšem dokázali otáčet body a jejich hlavní úderná síla byl smečař Vašek Svach a blokař Fero Peller. Celou hru dirigoval Marek Mika. Do koncovky setu vstupovali domácí s lepší pozicí, když vedli 20:17. Hosté poprvé využili timeout. Strakoničtí však následně svými chybami nechali hosty srovnat na 20:20. Zde přerušil hru zase domácí trenér. To pomohlo a přišlo vedení 21:20. Tentokrát výborná obrana a útok hostů znamenal stav 22:24. První setbol ještě domácí odvrátili, ale druhý již nikoli. Set skončil 23:25 a hosté se ujali vedení.

O přestávce si domácí řekli, že musí daleko víc přidat v obraně a lépe přijímat. Také se pak na hřišti stalo a to přineslo své ovoce v podobě brzkého vedení, které postupně narůstalo. Hosté jako by nevěděli co hrát. A domácí stále tlačili – 17:11, pak 21:13, set nakonec vyhráli 25:14 a srovnali 1:1 na sety. Tento výsledek a zejména výborná hra navnadily i domácí fanoušky ti se začali i výrazněji ozývat a podporovat svůj tým.

A Strakoničtí pokračovali ve výborné hře i v následujícím třetím setu. Opět velký tlak a opět brzké vedení. Za stavu 11:5 pro domácí si hosté opět vzali timeout, ale pouze nevěřícně seděli na lavičce. Domácí stále tlačili a přidávali bod po bodu. Na co sáhli, to se jim v těchto chvílích povedlo. Set vyhráli 25:10 a ujali se vedení 2:1.

Co se již mohlo zdát jako jasné utkání, se nakonec změnilo ve velké drama. Do čtvrtého setu zavelel kapitán hostů Zita ke změně hry a větší bojovnosti. To se sice na počátku neprojevilo a domácí vedli 12:8. Následně však již tým hostů předvedl, že není lídrem soutěže náhodou. Za stavu 18:18 bylo srovnáno a čekalo se, kdo se lépe vypořádá s koncovkou. Hrál se opravdu skvělý volejbal na obou stranách. Prvního setbolu v setu se dočkali hosté za stavu 23:24. Domácí však otočili a měli první mečbol 25:24. Nepovedlo se a hosté otočili 25:26. Domácí však znovu mají možnost zápas ukončit za stavu 27:26. Ani teď ne! Poslední otočení hostů, kteří následný setbol ubránili blokem a vyhráli 29:27 a srovnali na 2:2 na sety.

A je tu pátý set a opět nervy drásající drama. Domácí vstupují lépe do posledního setu, ovšem hosté se drží. Prvního vedení domácích o více než jeden bod přichází za stavu 9:7. Za stavu 10:9 podává František Peller a domácí dávají další dva body 12:9. Přicházejí však chyby v příjmu a na smeči a je srovnáno. Stále však není konec. Domácí se perou o vítězství, vedou 13:12, pak mají i další mečbol 14:13. Hosté odvrací, když si domácí nedokáží zpracovat poměrně lehký míč letící na jejich polovinu hřiště. Následný míč je opět pro hosty, kdy zablokují útok domácích středem sítě. A je tu první mečbol pro hosty. Domácí útočí. Smeč Vaška Svacha jde kolem bloku k lajně, kde trefuje do hrudi hráče hostů. Míč se však odráží hned na stranu domácích, kteří si připraví útok středem sítě Petra Kvapila, který však trefuje blok hostů a míč se odráží a padá domácím přesně na zadní lajnu jejich hřiště, bohužel ne za ní – 14:16. Hosté vyhrávají 3:2 na sety a radují se.

Hráči domácího týmu jsou smutní, ale děkují fanouškům, kteří je odměňují velkým potleskem. Byli svědky opravdu skvělého a dramatického volejbalového zápasu.

„Myslím, že tato hala dlouho nezažila takovou strhující volejbalovou podívanou jako dnes. Diváci si jistě přišli na své. Chci jim moc poděkovat za podporu. Byli vynikající. Litovat mohou ti, co dnes nepřišli. Asi jsme dnes hráli výborný volejbal. Skvěle zahrál zejména Adam Kalbáč. Moc nám pomohl. Bohužel jsme se hlavně vlastními chybami připravili o vítězství. To mrzí. Soupeř však ukázal své kvality a zkušenost. Blahopřeji jim k vítězství,“ říká Václav Svach.

Základní sestava Strakonic: Mika, Peller, Kvapil, Svach, Daňha, Kalbáč - libero Pňáček